Móda je jedním z nejvíce znečišťujících průmyslů na světě. Svět se pomalu mění a zdá se, že k tomu maličko přispívá i pandemie koronavirus. Zákazníci i společnost musí přemýšlet rychleji.
Otázka ohledně udržitelné módy je nedílnou součástí změny, kterou lidstvo čeká a pomaličku na ní pracujeme. O aktuální situaci, postupech v módě, i vzdělávání budoucích generací, se nejbližší 4 dny budou vyprávět ti nejpovolanější. Zástupci univerzit, módní návrháři a média.
Celý projekt má pod palcem European Fashion Accelerator (dále jako EFA), vzdělávací program zaměřený na podporu mladých talentovaných studentů z kreativních oborů návrhářství a designu ze zemí V4, který přináší nabitý program.
Aktuálně se nacházíme ve druhém dni vzdělávacího projektu. Jak se bude móda měnit a co děláme pro změnu módního přemýšlíte? Všechny informace najdete v panelových diskusích ve videích.
Covid-19 mění i módu
První den vzdělávacího projektu European Fashion Accelerator odstartoval panelovou diskusí ředitelky a zakladatelky EFA Karolíny Bosáková, ke které se přidali zástupci univerzit Visegrádské čtyřky, ale také návrhářka Markéta Benešová. Všichni ve videu sdílejí svůj pohled na udržitelnost a nové technologie v módním průmyslu.
Jak pandemie změní módu i zákazníky, proč je třeba podporovat Zero Waste kolekce a kde začíná změna lidstva? To vše se dozvíte v panelové diskusi.
V módu musíme využívat hlavně přírodní materiály
Své kolekce v prvním dni European Fashion Accelerator předvedli i dvě návrhářky – Tamara Avdieieva z Polska a Piroska Papp z Maďarska.
Tamara je absolventkou školy v Krakově, jejíž kolekce s názvem In The making je převážně z hedvábí. Během prohlídky zmiňuje, že je důležité používat hlavně přírodní a ekologické materiály, změnit svůj postů vůči módě jako takové, slow fashion, a propojit se s lokálními znalci módního průmyslu.
Maďarská studentka módního designu na univerzitě MOME v Budapešti se zas ve své udržitelné kolekci inspirovala vzpomínkami a pohádkami z jejího dětství.
Nejdůležitější je spolupráce celého týmu
Druhý den akce odstartoval rozhovor s profesorem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně – Janem C. Löbl. Pod svými křídly má studentů a absolventů, jejichž učí jak pracovat v týmu. V rozhovoru pro EFA hovoří nejen o jejich dlouholeté spolupráci, díky které podporují studenty a nové módní talenty, ale také o neúspěchu či důležitosti důvěry v týmu.
Ke které se přidává i Michaela Ohemova – make up artistka. Ta zas zdůrazňuje význam spolupráce mezi maskérkou a fotografem. Říká, že se netřeba fokusovat pouze na kreativnost, ale poslouchat i své okolí a jejich potřeby.

Fotograf Lurie Ladutko zas celou téma uzavírá s jednoduchým zhodnocením, že nejdůležitější je najít správné lidi, kteří věří tvému nápadu a umí se navzájem pochopit.
Recyklace je v udržitelné módě neodmyslitelnou částí
Během druhého dne EFA své kolekce představili studentky módy ze Slovenska i Maďarska.
Dominika Paška Parnicki je studentkou VŠVU v Bratislavě, která ve své kolekci s názvem „Bigger in the inside!“ použila speciální techniku. V rozhovoru vedle prohlídce hovoří o vzdělání, io tom, jak jejich profesoři učili recyklovat a to používat při tvorbě nových kolekcí. Pochlubila se i tím, že ráda používá materiály, které nikdo nepotřebuje.
Maďarská studentka MOME v Budapešti – Szilvia Farkasdy se přidala k prohlídce se svou kolekci a věří, že v jednoduchosti je krása.
https://dmag.cz/zajimave-terminy-ktere-se-vam-budou-hodit-pri-nakupu-diamantovych-sperku/
https://stylprozeny.cz/mezi-nami-zenami-triky-jak-zmirnit-menstruacni-bolest-jak-zmirnit-menstruacni-bolesti/
https://ladybox.cz/jak-projit-narocnym-obdobim-tehotenstvi-s-lehkosti-se-spravnymi-informacemi-snadno/