Kam se ubírá móda během pandemie? Jsme na rozcestí a musíme se rozhodnout, jakým směrem se vydáme

Jakou budoucnost má udržitelná móda na Slovensku či v zemích V4? Nakupovat kvalitní kousky za více peněz nám ,, na konci dne „ušetří peníze.

Konec fast fashion – který podporujporujú známé tváře, klimatická petice – která se dostala do parlamentu, či otázka udržitelnosti – která se stále více dostává do popředí. Jaké změny nás čekají v příštích letech a dostaneme se opět k pár, ale kvalitním kouskem, jak to měli naši prarodiče?

O tématu udržitelnosti jsme si povídali s bývalou modelkou Karolínou Bosáková, která předváděla pro ty největší světové značky. Dnes je ředitelkou Košice Fashion Week, vede nadační fond Happy srdce v Praze a díky projektu European Fashion Accelerator podporuje módní talenty. Díky tomuto projektu chce opět krůčkem přispět ke změně pomoci k záchraně planety.

Karolína jste ředitelkou Košice Fashion Week a vedete nadaci Happy Hearts v Praze. Jak koronavirus ovlivnil váš pracovní život po těchto stránkách?

Košice Fashion Week jsme byli nuceni vzhledem k situaci přesunout na příští rok. Mrzí nás to, ale bylo by to zbytečné riziko. Určitě se příští rok s projektem na Slovensko vrátíme. Eventy pro Happy Hearts částečně přenášíme do online prostoru.

Udržitelná móda je velmi diskutovaným tématem, ať už ve světě, ale i na Slovensku. Přiblížíte čtenářkám, proč by za vás měli raději vsadit na udržitelný koncept a vyhnout se fast fashion?

Všichni, kteří jsme viděli dokument Davida Attenborougha – Život na naší planetě, víme, že je třeba rychle jednat. Není v nebezpečí příroda jako taková, ale lidstvo. To věřím, že může s naším přístupem konečně pohnout tím správným směrem. Se záchranou planety rovněž souvisí podpora vzdělávání. A ta je pro mě celoživotní vášní.

S Happy Heats jsme postavili 306 škol, a vrátili do školních lavic 113 000 dětí. EFA podporuje zas naše lokální talenty. Když si koupíme designérské kousky od lokálních designérů, uděláme tak službu nejen sobě, ale také pomůžeme v řešení tohoto problému. Takže, i když jsem to dlouho netušila, tím co dělám rovněž nepřímo pomáhám k záchraně planety.

Jedním z vašim spolupracovníků v osvětě o udržitelné módě je i Jiří Kalfař, se kterým jsme se setkali i loni na Košice Fashion Week. On sám nám prozradil, že dokonce v udržitelné módě pracuje is konceptem Zero Waste …

Ano, Jiří Kalfař je ve střední Evropě průkopníkem udržitelnosti v módě. A my jsme velmi rádi, že mu projekt EFA na začátku kariéry pomohl. Jiří je rovněž součástí jednoho bodu letošního programu EFA.

Přece je to jen pro mnohé Slovensky a Česky finančně náročnější. Poradili byste, jak přejít z běžného šatníku na udržitelný a co nejméně ,, bolestně „?

Běžný šatník nemusí být přeplněný. Stačí mnohem méně kousků, ale za to kvalitní, lokálně vyrobené a z kvalitních materiálů.

Na druhé straně, pokud se nad tím zamyslíme, naše babičky či mámy platili několikanásobně vyšší procento z jejich platů, když si chtěli koupit svetr či jiný kousek oblečení. V dnešní době se stěžujeme na kvalitu, ale přitom jsme není ochotni zaplatit za kvalitní kousek …

To je krásný postřeh. Už Mr. Guccio Gucci, zakladatel světoznámé značky řekl: ,, Cenu zapomeneme, ale kvalita zůstává. „Toto jednoduché pravidlo je aplikovatelné na kvalitu našeho života obecně. Lepší méně a kvalitně.

Co by měl udržitelný šatník obsahovat? Je dobrým východiskem například kapslový šatník?

Ano, to je přesně ten správný přístup. Já mám tedy více kousků oblečení, ale ty nové kupuji po důkladném promyšlení. Jen takové, které vím, že budu ráda nosit dalších 10 let.

á
Ovlivnila pandemie koronavirus i tento směr, a může mít na dopady na udržitelnou módu? Ať už polevíme od nákupu nebo výroby vzhledem k ekonomické problémy?

Možná už fakt, že jsou zavřené obchody nás trochu nasměruje. Prosto si nyní nemůžeme koupit všechno a kdykoliv. Třeba se z toho poučíme a odvyknout si nakupovat z nudy.

Na druhé straně, v byznysu to nemají lehké ani ,, poctiví „designéři, musí bojovat proti fast fashion, zmiňovanou pandemií a lidi přesvědčit o významu udržitelných kousků. Jak jim umíme pomoci?

Já jsem přesvědčena, že už je mnohem víc uvědomělých zákazníků, kteří rádi kupují kousky od lokálních designérů. Designérská móda se nedá srovnávat s fast fashion. My dlouhodobě zviditelňovat designérů doma iv zahraničí a plánujeme Multibrand e-shop s vybranými kousky od lokálních designérů.

Další články autora

PR článek

Nejnovější články

Hermès je plný tradic a špičkové kvality 

Špičková kvalita je zde samozřejmostí, stejně jako rodinné tradice u firmy Hermes. Koupě jejich...

Velký horoskop na červen: Pro která znamení bude tento...

BeranMáte přímo dětské nadšení pro všechno nové. A život mnohdy berete nejen jako hru,...

Jídelníček proti celulitidě na 5 dní: Když omezíte cukry,...

Se stoupající teplotou se snižuje množství zakryté kůže během jara a hlavně v létě....

Tři elementy, které vám zajistí pokožku bez celulitidy: Pokud...

Pomerančová pokožka je něco, po čem netouží žádná žena, ale trápí nejednu z nás....

Denní porce zdraví v krabičce pro každého

Přestože si stále častěji uvědomujeme důležitost zdravého stravování, často neumíme splnit ani jednoduché pravidlo...

Dieta, o které se (ne)říká: Pro tělo představuje to...

Přestože i dnes najdete na internetu zastánce teorie, že přijaté kalorie musí jít z...

Comments