Dieta, o které se (ne)říká: Pro tělo představuje to nejhorší, ale ženy se stále ne a ne poučit

Přestože i dnes najdete na internetu zastánce teorie, že přijaté kalorie musí jít z těla prostě ven, není to zrovna nejzdravější a nejúčinnější přístup k hubnutí. Od udržitelného a dlouhodobého hubnutí to má opravdu daleko.

Hladovění není přerušovaný půst
V první řadě je třeba uvést na pravou míru, že hladovění a přerušované stravování není jedno a totéž. Protože přesně tohle si myslí lidé, kteří chtějí zhubnout hladověním. Že ve skutečnosti se drží diety, přerušovaného půstu. Jak informuje healthline.com, přerušovaný půst je stravovací vzorec, který zahrnuje cyklování mezi obdobími jídla a půstu. Existuje v různé formě, nejrozšířenější je forma 16:8. To znamená 8hodinové okno k jídlu a 16hodinový půst. Jeho cílem rozhodně není přehnané omezení kalorií. Hladovění je zase delší doba bez přísunu jídla nebo s velmi omezeným příjmem potravy výrazně pod denní potřebou kalorií, které by mělo naše tělo přijmout: „Vaše tělo tak zůstane ve velkém kalorickém deficitu a povede to k neudržitelnému hubnutí,“ objasňuje portál.

V konečném důsledku je tělo při hladovce méně efektivní při spalování kalorií
Hladovění může tedy pro tělo představovat četná zdravotní rizika a nedoporučuje se jako forma hubnutí. Pokud s hladovkou začnete, ano, můžete zaznamenat ze začátku i výrazný pokles hmotnosti. Avšak udržet si ho z dlouhodobého hlediska je problém: „Během dlouhodobého nedostatku kalorií vaše tělo začne využívat své tukové zásoby jako primární zdroj energie a svalovou a kosterní tkáň jako sekundární zdroje energie. V průběhu času vaše tělo reaguje na nedostatek kalorií snížením klidového metabolismu (RMR) prostřednictvím adaptivní termogeneze (metabolické adaptace). Vaše tělo je tak méně efektivní při spalování kalorií ve snaze zachovat si co nejvíce energie,“ prozrazuje portál. Nedávné studie také naznačují, že metabolická adaptace ustoupí právě tehdy, když už nejste v kalorickém deficitu.

Vaše tělo bude tvrdě pracovat, aby zabránilo dalšímu hubnutí
S hladovkou tedy přichází zpomalený metabolismus a ten vás může snadno unavit: „Toto je strategický mechanismus, který vaše tělo zavedlo, aby vám zabránilo utrácet příliš mnoho energie. Vaše tělo také zvyšuje uvolňování hormonů hladu, aby vás motivovalo k jídlu.“ V konečném důsledku bude tedy vaše tělo tvrdě pracovat, aby zabránilo dalšímu hubnutí tím, že zpomalí váš metabolismus, zejména v období dlouhodobého hladovění.

Vaše tělo pracuje méně efektivně
V důsledku vší této zátěže na tělo se pak stává, že tělo začne upřednostňovat základní tělesné funkce jako je dýchání a srdeční frekvence před například imunitní funkcí, před zdravým růstem vlasů a nehtů či dalšími. Takže můžete počítat s tím, že vám budou možná vypadávat vlasy, lámat nehty, váš imunitní systém může obtížněji bojovat s infekcemi a chorobami. Tento stav se odráží i na vaší pokožce, na zesíleném pocitu neustálého hladu, opakujícího se nadýmání, opožděného hojení ran, slabých kostech či předčasného stárnutí a jiných.

Cropped shot of people having healthy food during lunch break at office. Hands of people eating balanced diet in lunch at the office.

Nechat tělo hladovět po kaloriích není zdravé ani udržitelné
Takže pokud si pohráváte s myšlenkou, že byste zhubli prostřednictvím hladovění, v momentě ji zatrhněte. Hladovka dostane vaše tělo do nezdravého stavu, ze kterého a zoufale chce dostat. Pokud takové dlouhodobé hubnutí podstupujete, odráží se to nejen na vašem fyzickém, ale i duševním zdraví: „Nechat tělo hladovět po kaloriích není zdravé ani udržitelné. V průběhu času může snížit váš metabolismus, způsobit, že vaše tělo bude fungovat méně efektivně a vést k poruchám ve stravování,“ dodává na závěr portál.

Další články autora

PR článek

Nejnovější články

Hermès je plný tradic a špičkové kvality 

Špičková kvalita je zde samozřejmostí, stejně jako rodinné tradice u firmy Hermes. Koupě jejich...

Velký horoskop na červen: Pro která znamení bude tento...

BeranMáte přímo dětské nadšení pro všechno nové. A život mnohdy berete nejen jako hru,...

Jídelníček proti celulitidě na 5 dní: Když omezíte cukry,...

Se stoupající teplotou se snižuje množství zakryté kůže během jara a hlavně v létě....

Tři elementy, které vám zajistí pokožku bez celulitidy: Pokud...

Pomerančová pokožka je něco, po čem netouží žádná žena, ale trápí nejednu z nás....

Denní porce zdraví v krabičce pro každého

Přestože si stále častěji uvědomujeme důležitost zdravého stravování, často neumíme splnit ani jednoduché pravidlo...

Jediná vlastnost z pohledu párového terapeuta: Díky ní vám...

Co myslíte? Co je tou vlastností, která odlišuje páry, jejichž vztah přežije i po...

Comments