Víte o nich? 6 typicky ženských chorob a jejich příznaky

Nevyhýbají se ani mužům, avšak tyto nemoci postihují především ženy.

 1. Rakovina prsu
  Mohlo by se zdát, že toto onemocnění patří výlučně ženám. Není to však tak, rakovinou prsu mohou trpět i muži. Přesto však samozřejmě mezi pacienty převažují ženy.

Léčba tohoto typu rakoviny za poslední roky výrazně pokročila. Úkolem každé z nás je však nezanedbat prevenci a včasné odhalení jakékoliv abnormality v prsu.

Pravidelné samovyšetření prsů a preventivní prohlídky spolu se sonografickým či mamografickým (podle věku) vyšetřením patří k základní zdravotní péči každé ženy. Obzvlášť to platí pro ženy, u kterých se rakovina prsu objevila v rodině. Žádná léčba nám nepomůže, pokud onemocnění kvůli naší nevšímavosti či nedbalosti zůstane neodhalené.

 1. Kardiovaskulární onemocnění
  Před menopauzou nás podle všeho chrání ženské hormony, proto se do jistého věku kardiovaskulární onemocnění vyskytují častěji u mužů.

Později se však karta obrací a po přechodu patří k ohozenej skupině ženy. Je proto důležité osvojit si zdravý životní styl, a to co nejdříve, v ideálním případě už od dětství.

Pestrá, vyvážená strava s dostatkem přirozených, co nejméně chemicky upravovaných potravin s vysokým podílem ovoce a zeleniny je v prevenci velmi důležitou volbou. Neméně důležité je osvojit si pravidelný přirozený pohyb, například alespoň 30 minut chůze nebo jakýkoli jiný sport, který nás bude těšit a bavit.

 1. Osteoporóza
  Onemocnění, které je součtem našich prohřešků vůči svému tělu. Osteoporóze víme také předejít správným životním stylem.

Toto onemocnění nás ohrožuje ve vyšším procentu, než mužů. Nejde o neškodnou poruchu zdraví, osteoporóza někdy vede k invaliditě či předčasné smrti kvůli komplikacím. Kost má celoživotně schopnost přestavby a reaguje na naši aktivitu (kost zpevní) či nečinnost (kost se odbourává).

Do 35. roku života získáváme tzv. vrcholovou kostní hmotu, později už převažuje odbourávání kosti a je proto důležité nabýt co nejpevnější kost už v mládí. V každém případě, při osteoporóze je pohyb naprosto klíčový. Důležitá je však i správná výživa s dostatkem vápníku, vitamínu D, hořčíku a dalších minerálů či vitamínů.

 1. Onemocnění štítné žlázy
  V čekárně před endokrinologické ambulancí najdeme v drtivé většině případů ženy. A většina z nich endokrinologa navštěvuje právě pro potíže se štítnou žlázou. Onemocněními štítné žlázy trpí 5-8x častěji než muži. Štítná žláza může být postižena zvětšením, mohou se na ní vyskytnout uzly.

Funkce štítné žlázy může být důsledkem onemocnění nezměněna, snížená či zvýšená. Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy jsou: hubnutí, únavnost, suchá drsná pokožka a vlasy, zapomnětlivost. Snížená funkce se projevuje přibíráním, dráždivostí, svalovou slabostí či poruchami spánku.

 1. Poruchy příjmu potravy – anorexie, bulimie
  Právě ženy a dívky bývají extrémně zatížené na svůj vzhled a k tomu patří i touha po štíhlé postavě – bohužel někdy za každou cenu. Chlapci a muži tvoří pouze 10-15% pacientů s poruchami příjmu potravy.

Léčba těchto onemocnění bývá velmi náročná a vyžaduje spolupráci nejen samotné pacientky, ale i její rodiny. V prevenci je velmi důležité, aby rodiče svou dceru povzbuzovali v její zájmech a koníčcích, aby vzhled nebyl středem její pozornosti.

Je absolutně nevhodné trousit komentáře na nedokonalosti její postavy a rodičům se to mohou mnohonásobně vymstít, pokud tyto komentáře přispějí k bulimii či anorexii dívky.

Varovnými příznaky pro rodiče je, pokud si dítě začne vyžadovat zdravé pokrmy a je perfekcionistické. Obyčejně tyto děti jsou velmi cílevědomé, poslušné, šikovné ve škole. Pokud se však začne utahovat, zavírat v pokoji, méně vycházet ven a neúčastnit se společných obědech rodiny, třeba zbystřit pozornost.

 1. Močové infekce
  Močové infekce jsou u žen častější a přispívá k tomu zřejmě samotná anatomie močových cest.

U ženy je močová trubice kratší a protože záněty způsobují obvykle bakterie ze střeva, snadněji se jim daří pronikat do močových cest. U mužů se tyto záněty vyskytují častěji tehdy, pokud mají také anatomický předpoklad v podobě zvětšené prostaty, abnormálního zúžení močové trubice nebo u mužů s močovými kameny.

Léčba je antibiotická, avšak v poslední době stoupá podíl rezistentních bakterií, tedy odolných na běžná antibiotika. Příznaky infekce dolních močových cest je častější močení, pálení, řezání při močení, zakalený či krvavý moč, nucení na močení, někdy mírné zvýšení tělesné teploty.

Nejen ženy mají své typické nemoci, mají je i muži. Pokud se chceme dlouho těšit pevnému zdraví, bez rozdílu pohlaví platí pro nás stejná pravidla – zdravá životospráva a osvojení si zdravých psychických návyků.

Další články autora

PR článek

Nejnovější články

Hermès je plný tradic a špičkové kvality 

Špičková kvalita je zde samozřejmostí, stejně jako rodinné tradice u firmy Hermes. Koupě jejich...

Velký horoskop na červen: Pro která znamení bude tento...

BeranMáte přímo dětské nadšení pro všechno nové. A život mnohdy berete nejen jako hru,...

Jídelníček proti celulitidě na 5 dní: Když omezíte cukry,...

Se stoupající teplotou se snižuje množství zakryté kůže během jara a hlavně v létě....

Tři elementy, které vám zajistí pokožku bez celulitidy: Pokud...

Pomerančová pokožka je něco, po čem netouží žádná žena, ale trápí nejednu z nás....

Denní porce zdraví v krabičce pro každého

Přestože si stále častěji uvědomujeme důležitost zdravého stravování, často neumíme splnit ani jednoduché pravidlo...

Dieta, o které se (ne)říká: Pro tělo představuje to...

Přestože i dnes najdete na internetu zastánce teorie, že přijaté kalorie musí jít z...

Comments