Cítíte prázdnotu? Žádné štěstí, naplnění? Zažijte opět FLOW – najděte svou vášeň a dělejte, co vás baví

Najdi svou vášeň a dodržujte jí svůj život. Dobře míněné rady a motivační citáty se tváří, jakoby to byla nejjednodušší věc na světě. Ale co když tu vášeň necítíme k ničemu, nebo až k příliš mnoho věcem?

Vášeň a stav „flow“
Věnovali jste se někdy něčemu, při čemž jste ztratili pojem o čase? Bavilo vás to tak moc, že ​​jste nevnímali, kolik je hodin, zapomněli jste jíst? Svět kolem přestal existovat, byli jste jen vy a vaše záliba.

Psali jste, malovali, běhali, četli knihu a nic jiného neexistovalo. Přestali jste vnímat, co se děje kolem, necítili hlad ani žízeň. Jakékoliv odtržení od aktivity vás obtěžovalo, chtěli jste v ní pokračovat a být ničím nerušeni.

Po jejím dokončení nejste unaveni ani vyčerpaní, ale nabití energií. Cítíte po ní vnitřní naplnění a usmíváte se. Přesně pro toto žijete. Vášeň je energie, vznikající při činnosti, která vás naplňuje a nabudí.

Často při ní zažíváme výše popsaný stav flow. V tomto stavu se věnujeme činnosti naplno, jsme s ní duševně propojení. Řídí nás mysl a duše, ne tělo. To je přesně důvod, proč baletky dokáží odtancovať celé představení se zraněním, sportovci jdou za hranice svých možností.

Necítí bolest, nebo je tak nepatrná, že nepůsobí restriktivně. Tělo se stává druhořadou záležitostí a jeho projevy přestávají být ve stavu flow podstatné. Pověstná „múza“ umělce je právě takovým flow, ve kterém se hluboko ponoří do činnosti a nic jiného neexistuje.

Když žijeme jediný den po celý život
Mnozí z nás nikdy nepřežijí duševní naplnění. Nikdy nezažijí jaké to je nabít se energií z činnosti, kterou zbožňujeme. Ačkoli děláme vše tak, jak se patří, cítíme prázdno.

Vystudoval, vybereme si profesi, založíme rodinu, která nám sice přináší štěstí, ale jistá část naší duše jakoby nebyla naplněna. Většinu času fungujeme na autopilota, bez radosti a vášně pro práci, kterou jsme si vybrali, a koneckonců i pro život, který žijeme. Budíme se bez nadšení, žijeme bez nadšení.

Věřím, že mnozí z vás přežili alespoň jakousi modifikaci tohoto příběhu. Práce, pro kterou se nehodíme, ve které nevidíme smysl, nás postupně otupuje a zabíjí v nás radost ze života. Postupně otravuje i náš osobní život ;, doma jsme nevrlí, nemáme čas ani energii na koníčky a čas s partnerem přestává být kvalitní.

Cítíme, že toto není život, pro jaký jsme stvořeni. Už ho více nežijeme, ale prožíváme ze dne na den. Každý jeden den našeho života je úplně stejný – vypadá to tak, jako bychom se zasekly v časové smyčce; celý život je vlastně jeden jediný den, skoro na vlas identický.

Jak se to mohlo stát?
Výchovné vzorce v nás rezonují po celý život a jsou tak hluboko, že si málokdy uvědomujeme jejich sílu. Od dětství jsme vedeni k plnění povinností, a dospělí nám říkají, co máme splňovat.

Prakticky nám skoro žádný čas nezbývá na objevování toho, co milujeme, po čem naše srdce touží. Jak máme zjistit, co vlastně od života očekáváme a chceme dosáhnout, pokud nám celý život říkali, co bychom podle správnosti měli chtít dělat?

Druhý problém spočívá v tom, že děláme až příliš mnoho. Obáváme se, že nám uniknou příležitosti, zavřou se nám dveře před možností, která se naskytne jen jednou za život. Mezi prsty nám proklouzne množství příležitostí, které nechceme propásnout.

A tak chaoticky běháme z jedné strany na druhou a vlastně se ničemu nevěnujeme pořádně. Zůstáváme vyčerpaní, avšak bez vnitřního naplnění. Všechno je to následek toho, že nemáme v životě žádný směr.

Nevíme se rozhodnout mezi tolika možnostmi a vybrat si tu nejlepší pro nás. Jak se vyznat v chaosu naší osobnosti? Na internetu najdeme množství postupů a rad, jak zjistit naši vášeň. Společným rysem všech je však jedna jediná otázka …

Co byste dělali, kdyby peníze nehrály žádnou roli?
Kebyze vyhrajete v loterií, čemu byste se věnovali? Mnozí tvrdí, že by i tak chodili do práce, protože by nevěděli jak naložit s časem. Tito lidé žili celý život v povinnostech, a nevybudovali si vášeň k žádné činnosti.

Nerozvinuly svůj talent, nadání, nepocítili tu radost k něčemu, díky čemuž se jim vyplatí žít. Volný čas zaplňují povinnostmi kolem domu, a nakonec, jak důchodci, nevědí, co mají dělat. Celé dětství se těšíme na dospělost, celou dospělost na důchod, a jak důchodci se nudíme.

Tento nástin průběhu života většiny lidí značí absenci smyslu života. Nehledáme to, co nás baví a naplňuje, díky čemuž se cítíme skutečně živí. Nežijeme v přítomnosti, ale stále čekáme na budoucnost, na lepší časy.

Je načase si přiznat, že vlastní štěstí máme v rukou my sami a pasivní očekávání lepšího nás nikam neposouvá. Takže, čemu byste se věnovali, kdyby peníze nehrály žádnou roli?

Objevujte
Poznejte sebe, své preference, vášně. Prostě to, co vás baví. Sepište si na kousek papíru všechny aktivity, které máte rádi – je to kosmetika, knihy, cestování

Další články autora

PR článek

Nejnovější články

Hermès je plný tradic a špičkové kvality 

Špičková kvalita je zde samozřejmostí, stejně jako rodinné tradice u firmy Hermes. Koupě jejich...

Velký horoskop na červen: Pro která znamení bude tento...

BeranMáte přímo dětské nadšení pro všechno nové. A život mnohdy berete nejen jako hru,...

Jídelníček proti celulitidě na 5 dní: Když omezíte cukry,...

Se stoupající teplotou se snižuje množství zakryté kůže během jara a hlavně v létě....

Tři elementy, které vám zajistí pokožku bez celulitidy: Pokud...

Pomerančová pokožka je něco, po čem netouží žádná žena, ale trápí nejednu z nás....

Denní porce zdraví v krabičce pro každého

Přestože si stále častěji uvědomujeme důležitost zdravého stravování, často neumíme splnit ani jednoduché pravidlo...

Dieta, o které se (ne)říká: Pro tělo představuje to...

Přestože i dnes najdete na internetu zastánce teorie, že přijaté kalorie musí jít z...

Comments