6 důvodů, proč mít svého domácího mazlíčka – a vůbec nejde jen o to, že jsou rozkošní!

Nemůžeme pochybovat o tom, že během letošního podzimu zažíváme podstatně více stresu než jindy.

Aktuální situace s pandemií intenzivně zasahuje do psychiky každého z nás a odborníci varují, že úzkostných stavů, depresí i stresu nebezpečně přibývá. Víte o tom, že velmi dobrým pomocníkem proti stresu (a nejen to) mohou být domácí zvířata?

Podle psychiatrů dnes dochází k úplnému tsunami v oblasti duševního zdraví, a to kvůli dopadu pandemie, opatřením a lockdownu. Navíc běžné způsoby, jakými jsme si odbourávaly stres také nejsou dostupné – setkávání s přáteli, návštěva barů, restauraci, cvičení v posilovnách, tanec …

Zůstaly nám jen procházky v přírodě. Veterinární lékařka a terapeutka Dr. Margit Gabriele Muller však poukazuje na další silný zdroj protistresového vlivu. Jsou to naši domácí zvířecí mazlíčci. Podle jejích slov mají velmi důležitou roli v tom, aby nám pomohli a podpořili nás v těžších časech.

Zvířátko je lék či terapeut
Odbornice nejen na zvířátka, ale i na lidskou psychiku napsala novou knihu „Your Pet Your Pill“, tedy „Váš mazlíček, váš lék“. V ní sepsala vědecky potvrzené pozitivní vlivy, které mohou domácí mazlíčci poskytnout svým majitelům.

A to nemluví jen o psech, ale io kočkách, ptácích, hadech či dokonce i rybách. Ví o tom své, jelikož sama má neuvěřitelných 23 domácích mazlíčků a částečně jim připisuje své štěstí i pozoruhodnou kariéru.

Jako domácí zvířata zlepšují naše pohodlí a snižují hladinu stresu?

odeženou osamělost
Během týdnů, které trávíme prakticky jen mezi čtyřmi stěnami se mnozí cítíme osaměle. Nedivme se, sociální kontakty prožívají velkou změnu, osobní prakticky neexistují. Osamělost není však jen nepříjemný pocit, ale vede ke zhoršení fyzického zdraví, dokonce ke zkrácení délky života.

Neuvěřitelných 89 procent osamělých lidí v rámci průzkumu uvedlo, že mají domácího mazlíčka, a potvrdilo, že jejich domácí zvíře jim pomáhá cítit se méně osaměle.

Plní naše sociální potřeby
Všichni máme sociální potřeby. Když zůstanou nenaplněné, necítíme se dobře ani šťastně. Samozřejmě, zvířátko nenahradí debatu s nejlepším kamarádem, neporadí nám, co máme dělat, ale přesto má schopnost zvýšit úroveň našeho štěstí a spokojenosti.

Majitelé pejsků si velmi pochvalují i ​​fakt, že jejich domácí mazlíček „nutí“ vycházet ven a mluvit s jinými pejskařů.

Zlepšují duševní zdraví
Duševní zdraví se stává stále větším problémem v oblasti zdraví, téměř každý čtvrtý člověk trpí psychickými problémy. Obzvláště ohrožené jsou mladé ženy, z nichž polovina ani nevyhledá odbornou péči.

Dobrá zpráva je, že domácí zvířata podporují naše duševní zdraví. Pozitivním vlivem na psychiku se velmi těší i majitelé koček: 87 procent majitelů koček uvedlo pozitivní vliv své kočky na jejich duševní pohodu. Trávení času se zvířecím miláčkem jednoznačně zlepšuje náladu a oddaluje melancholické stavy.

Podporují tvorbu hormonů štěstí
Méně známé je, že domácí mazlíček může mít vliv i na hladiny našich hormonů. Chcete být šťastní? Pak potřebujete více hormonů štěstí. Jedním z nich je dopamin, který odpovídá za to, abychom prožívali štěstí a stupňuje radost, kterou pociťujeme.

Výzkumy ukázaly, že již po pěti minutách s domácím zvířetem se u některých lidí zvyšuje tvorba tohoto hormonu. Ženy mají zpravidla z fyzické interakce s domácím mazlíčkem ještě větší užitek než muži.

Působí i proti fyzické bolesti
Potřebujete přírodní lék proti bolesti? Už pět minut se zvířetem zvyšuje hladinu endorfinů, které tlumí bolest. Endorfiny jsou přirozené hormony produkované tělem.

Jejich chemická struktura je podobná jako v případě léčiva morfin – považují se proto za přírodní léky proti bolesti. Aktivují opioidní receptory v mozku, a tím snižují bolest.

redukují stres
Dnes již víme, že stres je jedním z hlavních faktorů špatného zdraví a nedostatku štěstí. Mnoho fyziologických chorob pochází ze stresu, je tedy jasné, že velmi negativně ovlivňuje náš život.

Avšak jedna studie ukázala, že zaměstnanci pracující na stresující roli prožívali výrazně menší stres, když měli u sebe své domácí zvíře. Dokonce zvířata výrazněji snižovaly stres, jako když tyto osoby měly po svém boku manžela či jinou blízkou osobu.

Pokud jste tedy někdy uvažovali o koupi domácího mazlíčka, nyní je ten správný čas.

Další články autora

PR článek

Nejnovější články

Hermès je plný tradic a špičkové kvality 

Špičková kvalita je zde samozřejmostí, stejně jako rodinné tradice u firmy Hermes. Koupě jejich...

Velký horoskop na červen: Pro která znamení bude tento...

BeranMáte přímo dětské nadšení pro všechno nové. A život mnohdy berete nejen jako hru,...

Jídelníček proti celulitidě na 5 dní: Když omezíte cukry,...

Se stoupající teplotou se snižuje množství zakryté kůže během jara a hlavně v létě....

Tři elementy, které vám zajistí pokožku bez celulitidy: Pokud...

Pomerančová pokožka je něco, po čem netouží žádná žena, ale trápí nejednu z nás....

Denní porce zdraví v krabičce pro každého

Přestože si stále častěji uvědomujeme důležitost zdravého stravování, často neumíme splnit ani jednoduché pravidlo...

Dieta, o které se (ne)říká: Pro tělo představuje to...

Přestože i dnes najdete na internetu zastánce teorie, že přijaté kalorie musí jít z...

Comments